Menü
Alışveriş Sepetiniz

Tarhana 400 gr

Tarhana 400 gr

Tarihi Türklerin Orta Asya’dan göç etmesine kadar dayanan, bu göç esnasında çevre ülkelere ve Türkiye’den de Avrupa’ya yayılan, Türklerin en temel yiyeceklerinden birisidir Tarhana. Her yörede farklı yapılış çeşitleri vardır. İzmir’de Sakızlı Tarhana, Batı Karadeniz ve Güney Marmara’da Kızılcık Tarhanası, Konya’da Beyşehir Tarhanası, Trakya’da Kıymalı Tarhana, Marmara’da Göçmen Tarhanası, Kahramanmaraş’ta Maraş Tarhanası ve Tokat’ta Üzüm Tarhanası çeşitleri yapılmaktadır. Bilinen bu çeşitlerin dışında yalnızca Anadolu’da onlarca çeşidi bulunmaktadır.

Üretim aşaması esnasında fermente olan ve kurutularak bu fermente ürün bütün bir yıl boyunca muhafaza edilebildiğinden geçmiş yıllarda da besin değerinin çok yüksek oluşu ve çorba formuna getirilişinin pratikliği sayesinde çok tercih edilen bir besin olmuştur.

7 güne kadar mayalanması tamamlanan ve bu süreçten sonra kurutulan tarhanalar tatlı, daha uzun süreler fermente olan tarhanalarsa ekşi olur. Sade Pazar Tarhana ürünümüz tatlı Ege tarhanasıdır.

İçeriğindeki tam buğday unu gönüllü çiftçileri üretimi için teşvik ettiğimiz atalık tür olan karakılçık buğday unu, inek sütü ve yoğurt tamamen doğal olarak yetiştirilen, doğada otlayan, antibiyotikli ve zararlı kimyevi yemler tüketmeyen ineklerin sütünden elde edilmiştir.

Hiçbir koruyucu, renklendirici, kıvam artırıcı ve katkı maddeleri içermez.

 

İçindekiler

Tam Karakılçık Buğday Unu (%92), Soğan, Sarımsak, Kırmızı Biber, Domates, İnek Sütü, Yoğurt, Organik Nohut, Kaya Tuzu

Net Ağırlık: 400 gr

Menşei: Türkiye

Alerjen Uyarısı: Glüten ve Laktoz içerir.

Raf Ömrü: 24 Ay

 

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: Tarhana , 400 , gr