Menü
Alışveriş Sepetiniz

Buğday 1 kg (Karakılçık)

Karakılçık Buğdayı

Yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında doğan, genetik yapısı korunmuş, atalık ve endemik bir buğday türü olan Karakılçık Buğdayı, ismini başaklarındaki siyah renkli kılçıklardan alır. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen bu atalık cins, nesli tükenmekte olan bir buğday türüdür.

Araştırmalara göre buğdayda kromozom sayısı arttıkça genetik deformasyon olduğu gözlemlenmiştir. 44 – 48 kromozom sayılarına kadar yükselen genetiği değiştirilmiş buğdayların aksine Karakılçık Buğdayı 14 kromozomludur.

İçeriğindeki glüten oranı laboratuvar ortamında genetiği değiştirilmiş diğer buğday türlerine göre oldukça azdır.

Diğer birçok buğday türüne oranla daha sert ve zor işlenebilir yapısından dolayı modern değirmenlerde öğütülemediğinden kırılganlığını artırabilmek için buğdaya birçok katkı maddesi eklenir. Hiçbir katkı ve koruyucu madde eklenmemesi için geleneksel yöntem olan taş değirmenlerde öğütülür.

Geleneksel olarak taş değirmenlerde öğütülmesi esnasında herhangi bir kimyasal katkı maddesine maruz bırakılmadığından içeriğindeki vitaminlerin ve minerallerin yapısı bozulmadan korunur.

Atalık ve yerli tohumların, genetiği değiştirilmiş hibrit tohumlara oranla veriminin oldukça düşük olması, ekiminin meşakkatli olması ve biçerken makine ile biçme imkanı olmadığından orakla biçilmesi, çiftçiler tarafından zamanla tercih edilmeyen bir tür olmasına sebep olmuştur. Ne yazık ki bu durum karakılçık buğdayının neslinin tükenme tehlikesi yaşanmasına neden olmuştur.

 

Sade Pazar Karakılçık Buğdayının Özellikleri:

Gönüllü çiftçilere Karakılçık Buğdayının ekimi konusunda teşvik çalışmalarımız sonucu suni gübresiz ve tarım ilaçsız tamamen geleneksel usulde yetiştirilmesini sağlıyoruz ve Sade Pazar güvencesi ile doğalı arayanlara sunuyoruz.

Başağından ayırma işlemi dışında herhangi bir işlemden geçmemiştir. Ekilebilir ve çimlendirilebilir halde ham kabuklu buğdaydır.

Ekiminden, elenmesine kadar hiçbir aşamasında katkı ve koruyucu kimyasallar içermez.

 

 

 

İçindekiler

Kabuklu Karakılçık Buğdayı (%100)

Net Ağırlık: 1000 gr

Menşei: Türkiye

Alerjen Uyarısı: Glüten içerir.

Raf Ömrü: 24 Ay

 

Bilgilendirme:

Sade Pazar Karakılçık Buğdayı bir ilaç değildir. Herhangi bir tedavi amaçlı kullanımı için mutlak surette doktor gözetimi şarttır.

Tüm besinlerde olduğu gibi Karakılçık Buğdayının kulaktan dolma bilgilerle yanlış veya aşırı kullanımının fayda yerine zarar verdiği hekimlerin bildirdiği bilgilerle sabittir.

Hamile ve emzirenlerin, gıda olarak tüketse dahî doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanmaları gerekir.

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: Buğday , 1 , kg , Karakılçık