Menü
Alışveriş Sepetiniz

Sıvı Zeytinyağı Sabunu 400 ml

Sıvı Zeytinyağı Sabunu

Sabun, ilk kez 2300 yıl önce mürver ağacı, keçi içyağı ve odun kökü ile üretilmiştir. 2. yüzyıla kadar özellikle sabunun vücut temizliğindeki önemi sebebiyle ilaç olarak kullanılmıştır. 4. yüzyılın sonlarına doğru sabun artık saç, el ve yüz temizliğinde kullanılmaya başlanmıştır ve böylelikle sabunun kullanım alanları çeşitlenmeye başlamıştır.

Orta çağda Marsilya, sabunun ana merkezi haline gelmiştir. Daha sonra formülün bu zamanlara gelen en bilindik hali İspanyolların Kastilya kentinde oluşmuştur. Bu sebeple özellikle saf zeytinyağı sabunu kastil sabunu olarak anılır. Geliştirilen bu formüllerde genellikle baz olarak odun ve bitki külleri kullanılmıştır. Özellikle bilinen en yaygın kullanım meşe külüdür. Sanayi devrimi ile birlikte üretimi hızla artan sabunda baz olarak potasyum karbonat ve sodyum karbonat gibi kimyasallar kullanılmaya başlanmıştır.

 

Sade Pazar Sıvı Zeytinyağı Sabunu Özellikleri:

Sadece mekanik olarak işlenmiş natürel zeytinyağı sayesinde cildinizi nazikçe temizleyen sıvı kastil sabunudur.

Geleneksel usullerle soğuk proses ile üretilmiştir.

Tüm cilt tiplerinde el, yüz ve vücut temizliğinde kullanılabilir.

Paraben, SLS, renklendirici ve sentetik koku içermez.

 

Neden Kostik (Potasyum Hidroksit) kullanıyoruz?

Kostik Soda ticari adıyla bilinen Potasyum Hidroksit, elektroliz yöntemiyle üretilen bir bileşiktir. İçinde tuz bulunan suya pozitif ve negatif yüklü çubuklarla elektrik verilmesiyle üretilir. Son derece baziktir (asidin zıttı) ve bu özelliğinden dolayı zeytinyağı içindeki asitlerle tutunup sabunlaşmayı sağlar.
Odun külünün suda bekletilmesiyle de sodyum hidroksit ve potasyum hidroksit elde edilir. Kimyasal yapısı aynı olan bu maddelerin de kullanımı aynıdır. Ancak yaptığımız hesaba göre 35 m yükseklikte 114 cm çapında koca bir meşe ağacından ancak 9,5 kalıp sabun elde edebiliyoruz.
Sabun üretiminde ihtiyacımız olan beyaz külü elde etmemiz için büyük miktarda meşe odunu yakmamız gerekiyor. Bu sarfiyatı doğaya olan saygımızdan ve bilincimizden dolayı uygun bulmuyoruz. Mevcutta beyaz kül üretimi de bulunmamakta. Köylerde, fırınlarda ise odunla birlikte her şeyi yakıyorlar. Buna dioksin içeren plastik atıkları, kurşun, kadmiyum ve titanyum dioksit içeren kağıtlar da dahil olduğundan bu külleri de kullanamıyoruz. Bu yüzden kostiği özel formül oranında kullanmaktayız.

 

İçindekiler

Su, natürel zeytinyağı, propilen glikol ve potasyum hidroksit

Net Ağırlık: 400 ml

Menşei: Türkiye

Alerjen Uyarısı: Alerjen İçermemektedir.

Raf Ömrü: 24 Ay

 

Uyarılar:

Harici kullanım içindir. Çocukların ulaşamayacağı, kuru ve direkt güneş ışığından uzak yerde muhafaza ediniz. Göz ile temasından kaçınınız. Göz ile temas ederse derhal durulayınız

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: Sıvı , Zeytinyağı , Sabunu , 400 , ml