Menü
Alışveriş Sepetiniz

Dut Pekmezi 300 gr

Dut Pekmezi

Yüzyıllardır bilhassa Anadolu topraklarında geleneksel olarak üretilen ve şifalı olduğuna inanılan pekmez, şeker açısından zengin olan meyvelerin sularının kaynatma ya da vakumlama yöntemi ile konsantre hale getirilmesiyle elde edilir.

Soğuk sıkım meyve özü veya pekmezler; meyve sularının 50°C’yi geçmeyecek şekilde vakum altında kaynatılarak fazla suyun buharlaştırılıp konsantre hale getirilmesiyle üretilir. Bu sayede meyve özlerinin yanmadan kontrollü kaynatılması sağlanmış olur.

Pekmezde soğuk sıkım yönteminin tercih edilmesinin en önemli nedeni; meyvelerde bulunan karbonhidratın yüksek ısıya maruz kalmasıyla kanserojen madde olan HMF’nin oluşumuna sebep olmasıdır. Bunun dışında meyvenin besin değerlerinin kaybolmaması diğer bir tercih sebebidir.

Soğuk sıkım pekmezlerde acı ve yanık tat bulunmaz. Bunun yerine meyvemsi ve yoğun tatlı bir tat vardır.

Üretiminde kullanılan kazanlar özel çelik kazanlardır. Hiçbir şekilde alüminyum, teflon gibi zararlı maddelerle teması bulunmamaktadır.

Sade Pazar Dut Pekmezi suni gübresiz ve ilaçsız yetiştirilen beyaz dutlardan soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Sentetik glikoz, kıvam arttırıcı, renklendirici, katkı ve koruyucu içermez.

 

“Dut Pekmezinin faydaları nelerdir?” sorusunun yanıtlarına Dr. Aidin Salih’in Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde kitabının bazı bölümlerinde ve farklı makalelerde:

Kronik kanamalarda yaşanacak rahatsızlıklara iyi geldiği,

Kansızlık rahatsızlıklarında kan seviyesini artırdığı,

2-5 yaş aralığında yaşanabilecek hepatit rahatsızlığında öğün olarak verilebileceği,

Antioksidan aktivitelerinin oldukça fazla olduğu,

Beyinin ihtiyacı olan doğal şeker sayesinde aktivitelerinde etkili olduğu,

Vücudun ihtiyacı olan demir, çinko, fosfor, kalsiyum ve potasyum açısından zengin olduğu

Bilgilerine ulaşılır.

 

 

İçindekiler

Beyaz Dut Pekmezi (%100)

Net Ağırlık: 300 gr

Menşei: Türkiye

Alerjen Uyarısı: Alerjen içermemektedir.

Raf Ömrü: 24 Ay

 

Bilgilendirme:

Sade Pazar Dut Pekmezi bir ilaç değildir. Herhangi bir tedavi amaçlı kullanımı için mutlak surette doktor gözetimi şarttır.

Tüm besinlerde olduğu gibi pekmezin kulaktan dolma bilgilerle yanlış veya aşırı kullanımının fayda yerine zarar verdiği hekimlerin bildirdiği bilgilerle sabittir.

Hamile ve emzirenlerin, gıda olarak tüketse dahî doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanmaları gerekir.

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: Dut , Pekmezi , 300 , gr