Menü
Alışveriş Sepetiniz

Arpa 1 kg

Kabuklu Arpa

Yüzyıllardır Anadolu topraklarında yetiştirilen, buğdaydan sonra en çok tercih edilen ikinci tahıl olan arpa, genetik yapısı korunmuş, atalık tohumlardan elde edilir. Anadolu’da birçok ilimizde ekimi yapılsa da maalesef çoğu yörede yalnızca hayvanlara yapılan yemler için üretilmektedir.

Diğer birçok tahıl türüne oranla daha sert ve zor işlenebilir yapısından dolayı modern değirmenlerde öğütülemediğinden kırılganlığını artırabilmek için buğdayda olduğu gibi arpada da birçok katkı maddesi eklenir. Hiçbir katkı ve koruyucu madde eklenmemesi için ancak geleneksel yöntem olan taş değirmenlerde öğütülebilir.

Atalık ve yerli tohumların, genetiği değiştirilmiş hibrit tohumlara oranla veriminin oldukça düşük olması, ekiminin meşakkatli olması ve biçerken makine ile biçme imkanı olmadığından orakla biçilmesi, çiftçiler tarafından zamanla tercih edilmeyen bir tür olmasına sebep olmuştur. Ne yazık ki bu durum yalnızca arpanın daha çok hayvan yemi olarak kullanılmasına, insanlar için bir gıda maddesi olarak tercih edilmemesine sebep olmaktadır.

Kabuklarından ayrıştırılmamış, çimlendirilmeye hazır, ekilebilir ham arpadır.

 

“Arpanın faydaları nelerdir?” sorusunun yanıtlarına Dr. Aidin Salih’in Gerçek Tıp – Yitik Şifanın İzinde kitabının farklı bölümlerinde:

Arpayı suda kaynatarak elde edilen arpa suyu;

Mesane, böbrek ve safra kesesi ağrılarını giderdiği,

Karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi geldiği,

Göğüs hastalıkları ve nezlede semptomları hafiflettiği,

Yüzdeki akne, egzama, sedef ve uyuz kaşıntılarını rahatlattığı

Ateşi düşürdüğü ve balgamı söktüğü,

İshali önlediği,

Anne sütünden mahrum kalan çocuklara anne sütü yerine,

Halsizlik yaşayan yaşlıların sıkıntılarını giderdiği,

 

Bilgilerine ulaşılır.

 

Sade Pazar Kabuklu Arpanın Özellikleri:

Gönüllü çiftçilere atalık tohumlardan ekimi konusunda teşvik çalışmalarımız sonucu suni gübresiz ve tarım ilaçsız tamamen geleneksel usulde yetiştirilmesini sağlıyoruz ve Sade Pazar güvencesi ile doğalı arayanlara sunuyoruz.

Başağından ayırma işlemi dışında herhangi bir işlemden geçmemiştir. Ekilebilir ve çimlendirilebilir halde ham kabuklu arpadır.

Ekiminden, elenmesine kadar hiçbir aşamasında katkı ve koruyucu kimyasallar içermez.

 

 

 

İçindekiler

Kabuklu Arpa (%100)

Net Ağırlık: 1000 gr

Menşei: Türkiye

Alerjen Uyarısı: Glüten içerir.

Raf Ömrü: 24 Ay

 

 

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
Kötü İyi
Etiketler: Arpa , 1 , kg